Today: One litre of Glas Star makes four litres of glass cleaner. View product

From the blog: Five reasons your windscreen streaks. Read the guide

Back in stock: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is available. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star cleans inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is being phased out, many items reduced. See the brand

Advice: Streaks despite glass cleaner? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, time for paint and glass. Paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help centre

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"S100" High End Chain Spray for Motorcycles 300ml

S100
29,08€
Contents: 300mlUnit price (96,93€ / l)
incl. 21 % VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
2 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 1-4 days

Schnellbestellung 4 Varianten
Dr. Wack "S100""S100" High End Chain Spray for Motorcycles 300 ml
In stock (2 units)
SKU D1-DRW-2385
29,08€
Contents: 300mlUnit price (96,93€ / l)
Dr. Wack "S100""S100" High End Chain Spray for Motorcycles 2 x 300 ml
In stock (1 unit)
SKU D1-DRW-2385_2
58,14€
Contents: 600mlUnit price (96,90€ / l)
Dr. Wack "S100""S100" High End Chain Spray for Motorcycles 3x 300 ml
Pre-order
SKU D1-DRW-2385_3
87,22€
Contents: 900mlUnit price (96,91€ / l)
Dr. Wack "S100""S100" High End Chain Spray for Motorcycles 6 x 300 ml
Pre-order
SKU D1-DRW-2385_6
174,41€
Contents: 1800mlUnit price (96,89€ / l)

Benefits of Detailing1

📦 Shipping from € 6,90 with PostNL, DPD or FedEx
🚀 Delivery time 1-4 days
🤝🏻 Free delivery from € 179 with DPD
💬 Car care expert customer service

High-performance chain spray for clean chain and maximum mileage

Maximum performance for your motorcycle chain: Dr. Wack S100 High-End Chain Spray offers extreme wear protection, excellent lubrication, and top corrosion protection thanks to PTFE and high-performance additives – even with sporty riding styles and heavy loads. Non-fling, wash-resistant, and suitable for all chain types (O/X/Z-ring).

Sprühe das S100 High End Kettenspray nach der Fahrt auf die noch handwarme, saubere und trockene Kette — so kriecht es besser in die Glieder. Drehe das Hinterrad langsam und triff die Innenseite der Kette über den ganzen Umlauf, dann kurz einziehen lassen. Geeignet für O-, X- und Z-Ring-Ketten. Stark verschmutzte Ketten vorher mit einem Kettenreiniger entfetten. Überschuss abwischen.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Shipping to the Netherlands from € 6,90 with PostNL, DPD or FedEx, delivery time 1-4 days. Orders from € 179 ship free with DPD.

All shipping methods, weight tiers and express options are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Motorcycle chain care by Dr. Wack: "S100" High End Chain Spray

The Dr. Wack S100 High End Chain Spray delivers maximum performance even under extreme loads and hard, sporty riding. Thanks to high-performance additives and PTFE, it stands out with excellent wear protection, top-notch lubrication, high wash-off resistance and superb corrosion protection — and its fling-off-free formulation keeps the chain clean while noticeably extending the life of the chain kit.

  • Maximum protection: High-performance additives & PTFE deliver excellent wear and corrosion protection, even under extreme loads.

  • Clean chain, longer-lasting chain kit: Fling-off-free, high wash-off resistance, especially when you ride in the rain.

  • Works on everything: Suitable for O‑, X‑ and Z‑ring chains; excellent creep keeps the lubrication going for the long haul.


Extreme performance for sporty riding

This spray is precisely formulated to deliver excellent wear protection and lubrication even under the highest loads. The mix of high-performance additives and PTFE keeps the chain perfectly lubricated even at high revs and with an aggressive riding style.

Clean chain at maximum mileage

Thanks to the fling-off-free formula the chain spray stays put reliably — meaning less overspray on the rim and frame and a cleaner drive area. The high wash-off resistance protects against loss of lubrication over the long term, even in the wet, which directly boosts the mileage of the chain kit.

Versatile use & long-lasting protection

Suitable for all chain types (O/X/Z‑ring), applied precisely with the spray head — and that goes quickly and sparingly too. The excellent creep lets the spray reach into every chain-link joint, so you get reliable all-round protection.

Not sure about Dr. Wack "S100" "S100" High End Chain Spray for Motorcycles? Get it explained:



Häufige Fragen


Für welche Kettentypen ist das S100 Kettenspray geeignet?

Es ist universell einsetzbar und eignet sich für O-, X- und Z-Ring-Ketten. Die hohe Kriechfaehigkeit sorgt dafür, dass das Spray in jede Gliedverbindung gelangt, ohne die Dichtringe anzugreifen. Damit deckst du nahezu alle gängigen Motorradketten ab.

Schleudert das Kettenspray bei hoher Geschwindigkeit ab?

Nein, die Formulierung ist abschleuderfrei. Nach kurzer Einziehzeit haftet der Schmierfilm zuverlässig, sodass weniger Spruehnebel auf Felge und Rahmen landet. Die hohe Abwaschbestaendigkeit hält den Schutz auch bei Regenfahrten aufrecht und reduziert Schmierverluste.

Wann trage ich das Spray am besten auf?

Ideal ist direkt nach der Fahrt, wenn die Kette noch handwarm ist, denn dann zieht das Mittel besser ein. Die Kette muss sauber und trocken sein. Lass das Spray danach einige Minuten ablueften, bevor du wieder losfaehrst, damit der Film richtig haftet.

Muss ich die Kette vor dem Sprühen reinigen?

Bei leichter Verschmutzung kannst du direkt auftragen. Ist die Kette stark verschmutzt oder verharzt, entfette sie vorher mit einem Kettenreiniger und lass sie trocknen. Sonst schliesst du Schmutz unter dem frischen Schmierfilm ein, was den Verschleissschutz mindert.

Just ask us. Daniel will help you.


S100 High End Kettenspray richtig anwenden

Trage das Spray am besten nach der Fahrt auf, wenn die Kette noch handwarm ist. Sie sollte sauber und trocken sein — bei starker Verschmutzung vorher mit einem Kettenreiniger entfetten und ablueften lassen, sonst schliesst du Schmutz unter dem Schmierfilm ein.

Stelle das Motorrad auf den Hauptstaender oder Montagestaender und drehe das Hinterrad langsam von Hand. Sprühe gezielt mit dem Sprühkopf auf die Innenseite der Kette, sodass das Mittel über den ganzen Umlauf jedes Glied erreicht. Die gute Kriechfaehigkeit verteilt es bis in die Gelenke.

Lass das Spray einige Minuten einziehen, damit das Lösemittel abdunstet und der Film abschleuderfrei haftet. Überschuss mit einem Tuch abnehmen. Es eignet sich für O-, X- und Z-Ring-Ketten. Pruefe die Kettenspannung regelmäßig nach Herstellervorgabe — das ersetzt das Schmieren nicht.

Safety information for Dr. Wack "S100" "S100" High End Chain Spray for Motorcycles

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Flammable

Flammable

Harmful

Harmful

Hazardous to the aquatic environment

Hazardous to the aquatic environment

Hazard statements

Extremely flammable aerosol.H222
Pressurised container: May burst if heated.H229
Causes skin irritation.H315
May cause drowsiness or dizziness.H336
Toxic to aquatic life with long lasting effects.H411

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P210
Do not spray on an open flame or other ignition source.P211
Do not pierce or burn, even after use.P251
Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray.P260
Use only outdoors or in a well-ventilated area.P271
Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/122 °F.P410+P412
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Dr. Wack

Contact

Dr. O.K. Wack Chemie GmbH
Untere Au 9, 85107 Baar-Ebenhausen, Deutschland

+49845341995100
info@dr-wack.com

https://dr-wack.com/

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    300 ml
  • Artikelnummer
    D1-DRW-2385
  • Herstellernummer
    2385
  • Gewicht
    500 g

Eigenschaften

  • Fahrzeugtyp
    Motorrad

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, iDEAL, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • PostNL
  • DPD
  • FedEx

Your order reaches you from € 6,90 in 1-4 days with PostNL, DPD or FedEx. Orders from € 179 ship free with DPD. Questions about shipping?

Dr. Wack "S100" auf Detailing1 kaufen